Słońce, leżak, plaża, własny ogród i książka. Do tej sielskiej scenerii idealnie wpisują się „Lekcje Madame Chic” Jennifer L. Scott. Autorka jest Amerykanką, autorką bardzo poczytnego bloga  The Daily Connoisseur (click), a książka to efekt swego rodzaju szoku kulturowego, którego doświadczyła mieszkając jako studentka w Paryżu. Paryski styl do tego stopnia zainspirował pannę Jennifer, że postanowiła podzielić się swoimi wrażeniami, najpierw w postaci bloga, później książek.*

Jennifer L. Scott

Opowieść o tym, jak z szarej myszki można przeobrazić się w ikonę stylu, w oryginale ma brzmienie nieco bardziej życiowe i konkretne czyli 20 Stylish Secrets I Learned When Living in Paris. Należy jednak przyznać bez jakichkolwiek uprzedzeń, że sama lektura i spostrzeżenia Jennifer z pobytu w szykownym Paryżu przydadzą się niejednej z nas. Autorka w bardzo przyjemny sposób zdradza wszystkie dwadzieścia stylowych sekretów i niewątpliwie są to inspiracje zarówno praktyczne, jak i uprzyjemniające życie. Zwraca uwagę lekki styl, który w wielu przypadkach oczywistym poradom, nadaje nowy, świeży wydźwięk.

Autorka podzieliła książkę na trzy strategiczne obszary – dietę i aktywność fizyczną, styl i urodę oraz najobszerniejszy rozdział czyli jak żyć z klasą. Pomimo, że dla wielu kobiet przemyślenia Jennifer nie będą niczym odkrywczym, warto sięgnąć po tę lekturę choćby dla przypomnienia w chwilach kryzysowych, kiedy zwyczajnie cierpimy na „niechcenie” i każda inspiracja przywracająca nas na właściwe tory jest na wagę złota. Książka będzie również świetnym prezentem dla nastolatek i młodych kobiet poszukujących swojego stylu.

Jennifer Scott udało się uczynić Parisienne Chic bardziej realnym i praktycznym. To już nie jest abstrakcyjna metafora, ale konkretny poradnik jak być lepszą wersja siebie. Co więcej, wydaje się na sto procent pewne, iż nasze życie stanie się dzięki temu zdecydowanie prostsze, spokojniejsze i po prostu lepsze. Na czym ma to polegać według autorki ? Na Slow Living, Slow Food, a nawet Slow Clothing …na delektowaniu się małymi przyjemnościami, na opróżnieniu naszych szaf i mieszkań z tysiąca absolutnie nieprzydatnych ubrań i przedmiotów, na swego rodzaju minimalizmie życiowym, który w erze mega konsumpcyjnego społeczeństwa jest jak łyk wody na pustyni. Ale ! Nie popadnijcie w przerażenie, iż to jakiś poradnik spartańskiego trybu życia, gdzie każdy bon vivant czy bon vivantka zostaną niezwłocznie zepchnięci ze skały w niebyt. Nie ! To po prostu przypomnienie, iż w życiu istnieje naprawdę milion fantastycznych rzeczy do zrobienia i nie są nimi pośpieszne zakupy byle czego. Polecam.

*Jennifer L. Scott jest autorką czterech książek, z których trzy tytuły zostały przetłumaczone na język polski

Najnowszą publikacją Amerykanki jest „Connoisseur Kids: Etiquette, Manners, and Living Well for Parents and Their Little Ones”. Strona autorki znajduje się TUTAJ

Write A Comment