Lifestylowy blog rodzinny.

Jak odnowić metalowe meble ogrodowe ?

Jeżeli w waszym ogrodzie lub na działce zalegają jakieś starocie, które już parę razy chcieliście oddać na złom – nie róbcie tego ! Dzisiaj pokażę Wam jak odnowić metalowe meble ogrodowe na przykładzie moich dwóch, nadgryzionych zębem czasu regałów.

Oba regały kupiłam lata temu i w związku z tym faktem, czasy ich świetności dawno minęły. Tak sobie stały i straszyły. Kusiło mnie aby coś z nimi zrobić, bo miały całkiem ciekawą formę prosto ze starego angielskiego ogrodu, no i nadszedł czas odnowy. Oryginalna, czarna barwa nie była kompletnie moją bajką, więc postanowiłam nadać im zdecydowanego, letniego koloru, który naprawdę pięknie współgra z promieniami letniego słońca. Całą procedura nie jest trudna i jeżeli tylko macie warunki by ganiać wokół mebla ze sprayem to czas start !

Przygotowanie

Przede wszystkim potrzebujemy miejsca. Tego typu prace najlepiej wykonywać na zewnątrz, przy sprzyjającej, bezwietrznej i słonecznej pogodzie. Będziemy potrzebować:

  • druciana szczotka
  • rękawiczki
  • okulary i maseczka ochronna (alergicy są wśród nas)
  • folia malarska lub tektura
  • podkład w sprayu – farba antykoryzyjna podkładowa
  • farba w sprayu – lakier dekoracyjny
  • utrwalacz (ale nie jest obowiązkowy)

jak odnowić metalowe meble ogrodowe 20160511_104354

jak odnowić metalowe meble ogrodowe

Usunięcie starej powłoki

Drucianą szczotką porządnie szorujemy mebel. Trzeba usunąć wszelkie odpryski i nierówności, w przeciwnym wypadku nowa warstwa nie będzie trwała. W skrajnych przypadkach wspomagamy się preparatem do usuwania powłok, ale zazwyczaj proste metody są wystarczające.

Nałożenie podkładu

Spryskujemy równomiernie całą powierzchnię. Podkład schnie bardzo szybko, praktycznie w kilka minut wszystko jest suche. Kolor nie ma specjalnie znaczenia jeżeli wybieramy intensywną barwę wierzchniego krycia. Ja stosowałam zarówno czerwony, jak i srebrny. Na obu kolor końcowy wypadł identycznie.

jak odnowić metalowe meble ogrodowe

20160511_123053

Malowanie

Po wyschnięciu podkładu spryskujemy mebel wybranym przez nas kolorem w aerozolu. O ile gładkie powierzchnie można malować pędzlem lub wałkiem to w przypadku moich regałów jedynym wyjściem była farba w sprayu. Jest wygodna, szybkoschnąca i daje świetny efekt krycia. Malujemy etapami, odpowiednio obracając i układając mebel.

jak odnowić metalowe meble ogrodowe

20160511_132807

Koszt nowego regału, który pokazałam Wam na zdjęciach to kilkaset złotych. Moje metalowe półki, nadgryzione zębem czasu, przeszły gruntowną metamorfozę w dwie godziny, a całość materiałów kosztowała około 100 złotych. Dodatkowy atut to możliwość wybrania dowolnego koloru, na który pomalujemy mebel. Niestety wybór barw gotowych mebli jest u nas dosyć ubogi, stąd warto poszukać tych starych i wydawałoby się bezużytecznych, aby przywrócić im dawny blask. Końcowe efekty możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

20160511_134328

20160511_134310

jak odnowić metalowe meble ogrodowe

 

 


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INSTAGRAM
KNOW US BETTER