Lifestylowy blog rodzinny.
READING

Zafunduj sobie Dzień Dziecka !

Zafunduj sobie Dzień Dziecka !

dzień dziecka

Kocham moje dzieci nad życie, zrobiłabym dla nich wszystko, są sensem i wszystkim co najlepsze ale sami wiecie … te małe najukochańsze istotki potrafią być prawdziwymi potworkami. Jak one to robią ? Choćby nasza organizacja była bliska ideału, i tak często proza dnia codziennego weryfikuje najlepsze plany. Wieczorami padamy ze zmęczenia i czujemy, że nasz poziom energii jest bliski zeru. Niestety to nie gra komputerowa i regeneracja w sekundę to między bajki włożyć. Dlatego właśnie w Dzień Dziecka specjalny post o tym jak obudzić w sobie dziecko i w jaki sposób wykorzystać najlepsze dziecięce sztuczki na dobry dzień. Sposoby są proste, znają je wszyscy rodzice, tylko wcielić w życie jakby gorzej, bo dzieci dają radę bez problemu, tylko my mamy pod górkę. No, ale do dzieła !

 

dzień dzieckaFoto: CLICK

1. Zjedz zdrowy posiłek. 

Ile razy obiecywaliście sobie, że będziecie zwracali większą uwagę na to co trafia na Wasze talerze ? Kupowaliście książki kucharskie, inspirowali się programami w tv, czasopismami kulinarnymi i tak dalej ? Kończyło się jak zawsze czyli jedzeniem w biegu, często tego co zwyczajnie wpadło Wam w ręce. Źle. Be. Po łapkach. Oczywiście, młodsi członkowie rodziny maja się zazwyczaj o wiele lepiej. Regularne pory posiłków, dokładanie starań o ich jakość, pełnowartościowe i zbilansowane jadłospisy. Jeżeli opisany problem wydaję się Wam bliski to czas zwrócić uwagę na to co jecie. Od czego zacząć ? Proponuję od planowania posiłków i trzymania się ustaleń. Ten prosty sposób wpływa zdecydowanie dodatnio na portfel, pozwalając zaoszczędzić na zakupach robionych „na głodzie”. Porządkuje również lodówkę, oszczędza czas i sprawia, że „wiesz co jesz”. Najlepiej przygotowywać jadłospis z tygodniowym wyprzedzeniem.

2. Pobaw się.

Tak zupełnie zwyczajnie, w sposób który lubisz, gdziekolwiek masz ochotę. Na siłowni, w parku, w lesie, w sypialni. Zmęcz się po prostu.

3. Bądź twórczy.

Kreatywność to nie jest puste słowo i na dodatek nie bierze się z niczego. Ta dziecięca wynika z chęci poznawania świata, braku doświadczenia i strachu przed efektem końcowym. Zauważyliście z jaka pasją dzieci oddają się wszelkim zajęciom artystycznym ? Dorosłym przychodzi to już trudniej i wymaga ćwiczeń. Twórczość plastyczna jest naprawdę fantastyczną sprawą, której każdy powinien spróbować nie ograniczając się do czasów szkoły podstawowej. Nie wiesz co będzie dla Ciebie najlepszym wyborem ? Popróbuj różnych rzeczy, jest tego całe mnóstwo – od malarstwa i rysunku, poprzez ceramikę, szycie, scrapbooking, decoupage, fotografię, wytwarzanie biżuterii. Noś w torebce notes, w którym szkicuj i rysuj w wolnych chwilach. Masz maszynę do szycia ? Uruchom ją ! Nieważne co wybierzesz, rób to z pasją i nie przestawaj.

4. Wyjdź na dwór.

Pochodź po trawie, po piasku, popływaj, pooddychaj przestrzenią. Popatrz jaki świat jest piękny. Żyjemy zamknięci w murach i w samochodach co w żaden sposób nie wpływa dobrze na nasze samopoczucie i zdrowie. Jestem szczęśliwą posiadaczką ogrodu, więc korzystanie z natury mamy praktycznie pod nosem. Letnie posiłki i czas wolny spędzamy u siebie, ale wierzę (i wiem), że w każdych warunkach da się tak zorganizować czas aby jak najwięcej skorzystać z tego co ofiarowuje nam przyroda. Spacer w parku, coraz bardziej popularne śniadania na trawie w większych miastach, łąki, lasy i jeziora, zwykłe podwórko – wszystko jest lepsze od siedzenia w czterech ścianach.

5. Uśmiechnij się.

Nie bądź marudą. Jeden taki Smerf wystarczy.

6. Utnij sobie drzemkę.

Wierzcie, 15 minut działa cuda. Od 3 lat, już tradycyjnie usypiam swoją córeczkę. Mamy stały rytm czyli najpierw kolacja, potem kąpiel, potem herbatka i czytanie książeczek. W efekcie zasypiamy obie, w tym ja na jakieś 15-30 minut, co przy wstawaniu o godzinie 6.30 daje mi trochę luzu (i sił) na wieczór. Na przykład teraz sobie siedzę i piszę 🙂

7. Ucz się.

To jest jasne jak słońce. Rozwój to progres, nicnierobienie sprawia, że stajemy w miejscu. Wydaje mi się, że współczesne życie niejako wymusza na nas potrzebę ciągłej nauki, ale choćby pod nie wiem jakim przymusem się ona odbywała, i tak wyjdzie nam na dobre. Poznawanie nowych rzeczy, przyswajanie umiejętności, zmiana to elementy, które popychają nas do przodu. Zawsze.

8. Okazuj emocje.

Nie bądź enigmą. Pozwól sobie na śmiech, płacz, złość. Pozwól emocjom wyjść na zewnątrz, ułatwisz życie sobie i innym. Tupnij nogą, trzaśnij drzwiami, zrób zdrową awanturę, ale też przytul, pocałuj, przeproś, pochwal. Rozmawiaj. Zdrowe emocje to zdrowa Ty.

9. Czas na kąpiel !

I wszystko jasne. Chociaż raz w tygodniu zrób sobie prawdziwie królewska kąpiel bez pośpiechu.

10.Wyśpij się.

Żyjemy w czasach kiedy wielu z nas zwyczajnie nie dosypia. Z braku czasu, obciążenia obowiązkami, dojazdami do pracy, do szkoły, milionem czynności, które wykonujemy. Brak snu jest fatalny dla naszego zdrowia i psychiki. Pytanie zasadnicze – jak to zrobić, jak pozwolić sobie na dłuższy, zdrowy sen, którego potrzebujemy ? Sen nie jest stratą czasu, jest inwestycją. Działa tu kilka czynników, z których kluczowa jest organizacja i współdziałanie z innymi. Dojazdy do pracy zajmują Ci dużo czasu ? Rozważ zmianę pracy na bliższą do Twojego domu lub zmień miejsce zamieszkania. Podobnie przemyśl lokalizację przedszkola i szkoły dla Twojego dziecka, kto je zawozi i odbiera, lepiej bliżej miejsca zamieszkania czy pracy itp. Zorganizuj się, planuj, wpisuj w kalendarz, to co się da przygotowuj z wyprzedzeniem. Rozważ czy nie przyda Ci się pomoc w prowadzeniu domu, jeżeli tak to ile razy w tygodniu, na jak długo, z jakim zakresem obowiązków. Zaangażuj domowników, nie bądź siłaczką, bo zwyczajnie nie dasz rady. A wyspać się musisz. Każde, nawet najlepsze baterie, wymagają naładowania 🙂

 

Na podsumowanie życzę Wam zdrowego, dziecięcego egoizmu w realizacji powyższych 10 punktów.

 


  1. Mr WordPress

    20 listopada

    Hi, this is a comment.
    To delete a comment, just log in and view the post's comments. There you will have the option to edit or delete them.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INSTAGRAM
KNOW US BETTER