Lifestylowy blog rodzinny.
READING

Skuteczny sposób na postanowienia noworoczne

Skuteczny sposób na postanowienia noworoczne

postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne obrosły już legendą, a w sieci można znaleźć przykłady takich, których na pewno nie udaje się zrealizować. Tak, macie rację. Najgorzej wypada zrzucanie wagi … Nowe początki kuszą jednak aby jakieś cele przed sobą postawić. Jakie na pewno uda się zrealizować ?

Ubiegły rok był dla mnie/nas dosyć intensywny. Sporo zmian, nowych obowiązków, piętrzące się sprawy bieżące i wiele innych rzeczy, które sprawiały, że określenie „niedoczas” było na porządku dziennym. Stale w biegu, coraz mnie czasu dla siebie, non stop w samochodzie z miejsca A do miejsca B, stale rosnąca lista rzeczy do zrobienia … Matczyna klasyka. Macie podobnie ?

Jako rzecze tygodnik Time, parę spraw z góry skazanych jest na porażkę. Wiadomo – odchudzanie, rzucanie palenia, picia, podróże, więcej czasu dla rodziny, zdrowa dieta, oszczędzanie (ha ! oni nie mają Michała Szafrańskiego), mniej stresu, uczenie się nowych rzeczy i wolontariat. To wszystko, według Time, należy sobie z góry odpuścić, bo i tak w grudniu przyszłego roku co to ledwo się zaczął, będą z tego przysłowiowe nici. Nie do końca jest to prawdą. Wiele zależy bowiem, nie od tego co postanowimy, ale jak zmotywujemy się do działania. Ważne jest również samo sformułowanie naszych postanowień.

KTO ? CO ? GDZIE ? KIEDY ? JAK ? DLACZEGO ?

KTO chce jechać w podróż dookoła świata ? Ja, ja+mąż, ja+sąsiad itp. CO chcę osiągnąć/zrobić ? Pojechać w podróż dookoła świata. KIEDY chcę jechać ? Jutro. JAK pojadę ? Statkiem, samolotem, furmanką, na nogach pójdę. DLACZEGO chcę jechać/jest to dla mnie ważne ? Marzyłam o tym od zawsze.

Powyższy przykład podpowiada Wam o co kaman w porządnym formułowaniu celów, ale jest trochę nie halo jeżeli chodzi o konkrety, bowiem jako wykwalifikowany spec od zarządzania, w którym wyznaczanie celów i rozliczanie z nich to chleb powszedni, zdaję sobie sprawę z tego, że nasze cele powinny być:

  • KONKRETNE
  • MIERZALNE
  • OSIĄGALNE
  • REALNE
  • OKREŚLONE W CZASIE

 

Jak widzicie, nie jest to prosta bułka z masłem, ale tak jak ze wszystkim, jeżeli się przyłożymy jest szansa na sukces. Czyli tłumacząc na pełnym porażek przykładzie schudnięcia – cel pt. schudnę jest kompletnie do bani, bo wtedy nie schudniemy, a jest spora szansa, że przytyjemy nawet. Trzeba konkretniej czyli coś w rodzaju – chcę schudnąć 5 kg w ciągu 3 miesięcy poprzez wprowadzenie ćwiczeń (karnet na siłownię XYZ) 3 razy w tygodniu oraz diety wg planu ABC. Jest konkretne, mierzalne, osiągalne, realne i określone w czasie.

Świetnym pomocnikiem w planowaniu i kontrolowaniu postanowień noworocznych będzie planer lub kalendarz, a nawet najzwyczajniejszy w świecie zeszyt, aby zapisać wszystkie cele ZERKNIJ TUTAJ.

Tak się zastanawiałam, czego najbardziej pragnę w Nowym Roku ? Zwyczajnie chciałabym, aby był spokojniejszy, marzę, by zwolnić tempo. Po raz kolejny okazuje się, że „the best things in life are free”. 

POSTANOWIENIA NOWOROCZNE


RELATED POST

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INSTAGRAM
KNOW US BETTER