Lifestylowy blog rodzinny.
READING

Kolorowanki dla dorosłych – czym kolorować ?...

Kolorowanki dla dorosłych – czym kolorować ?

kolorowanki dla dorosłych

Kolorowanki dla dorosłych czyli absolutny hit ostatnich lat w Europie i na świecie, opisywałam w poście na blogu TUTAJ. Wpis cieszy się Waszym dużym zainteresowaniem, ale uzmysłowiłam sobie że brakuje w nim pewnych detali technicznych. Na początku przygody z kolorowaniem nie ma to zbytniego znaczenia, ale im więcej czasu poświęcamy na nowe hobby tym częściej zadajemy sobie pytanie czym kolorować ? Dzisiaj postaram się przybliżyć Wam różne rodzaje technik i kredek, które pozwolą jak najpełniej cieszyć się z naszych obrazków.

Kiedy zaczynamy kolorowanie bierzemy każdą kredkę, która wpadnie nam w ręce. Z czasem okazuje się, że kredka kredce nie równa i uzyskanie pięknego malunku wymaga odpowiedniego sprzętu. Tym samym przekonujemy się, że kredki które kupujemy dzieciom często nie nadają się zupełnie do niczego i tym samym nasze pociechy zaopatrywane są w nowe, lepszej jakości kredki szkolne. Wszystko dzięki kolorowankom !

Opiszę jakimi kredkami my rysujemy oraz kilka innych sprzętów, które również nadają się do wykonywania obrazków. Kolorowanki dla dorosłych – czym kolorować ? 

kolorowanki dla dorosłych

Pastele

Mają piękne kolory oraz bardzo malarski efekt końcowy. Możemy wybrać pastele olejne lub suche, i jedne i drugie wymagają przełożenia kartek kalką lub papierem pergaminowym, aby kolorowany obrazek nie odbijał się na sąsiadującej stronie. Obrazek wykonany suchymi pastelami najlepiej utrwalić fiksatywą, za którą spokojnie posłuży zwyczajny lakier do włosów.

Kredki ołówkowe

Oferta kredek ołówkowych jest ogromna, przy czym jak szybko się przekonacie, może jakieś dwadzieścia procent z tej oferty nadaje się do jakiejkolwiek pracy. Najlepiej szukać sprawdzonych marek lub skorzystać z oferty sklepów dla plastyków. Tam możecie kupić komplety kredek lub pojedyncze sztuki kolorów, które są Wam potrzebne. Ja aktualnie używam kredek ołówkowych Koh-i-Nor w zestawie 24 odcieni.

kolorowanki dla dorosłych

Kredki akwarelowe

Świetne rozwiązanie do naszych kolorowanek. Dzięki temu, że poddają się obróbce wody, możemy uzyskać niezwykłe efekty wizualne i poprawić estetykę pracy plastycznej. Rysunek wykonujemy tradycyjnie i w następnej kolejności posługując się pędzelkiem zamoczonym w wodzie dopracowujemy szczegóły poprzez rozmycie barw. Podobny efekt można uzyskać nawet palcem, rozcierając fragmenty malunku.

kolorowanki dla dorosłych

 

kolorowanki dla dorosłych

Flamastry, cienkopisy i pisaki laserunkowe

Przyznam szczerze, że nie jestem zwolennikiem używania flamastrów do kolorowania. Co prawda, jeżeli wybieramy kolorowanki z dużą ilością małych detali to precyzyjne cienkopisy będą idealnie spełniały swoją rolę, ale należy zdawać sobie sprawę, że nasza praca będzie raczej jednostronna, bo nie da się uniknąć przebijania kolorów na drugą stronę. Zaletą jest dokładność, bardzo duży wybór kolorów i szeroka gama możliwych do uzyskania efektów w zależności od grubości kreski.

Jeżeli miałabym wskazać narzędzie, które najlepiej nada się dla początkujących z pewnością będą to kredki ołówkowe, w dalszej kolejności akwarelowe. Z czasem, nabierając doświadczenia i wprawy, sami zapragniecie poszukać alternatywnych technik aby uzyskać ciekawe efekty. Wtedy przyjdzie czas na pastele i pisaki. Po prostu, ćwiczenie czyni mistrza.

O zaletach kolorowania, w tym udowodnionych medycznie właściwościach relaksacyjnych, pisałam już wcześniej. Ponieważ natknęłam się także na słowa krytyki odnośnie kolorowanek, że są odtwórcze, nie pozostawiają pola dla kreatywności, zabijają indywidualizm itd. dzisiaj chciałam dodać kilka słów na temat zalet tego artystycznego hobby. Po pierwsze, nie każdy z nas, dorosłych, posiadł umiejętność rysowania. Z tego powodu często brakuje nam wiary we własne możliwości i nawet nie przyjdzie nam do głowy, że moglibyśmy rysować. Kolorowanki wychodzą naprzeciw wszystkim tym osobom, które nie posiadają indywidualnego talentu do rysowania. Każdy z nas, bez względu na indywidualne możliwości, może kolorować i stworzyć zupełnie jedyny w swoim rodzaju malunek. Widoczne będą także nasze preferencje kolorystyczne, a nawet nastrój. Pokrywanie płaszczyzn precyzyjnym kolorem ma wyjątkowe właściwości uspokajające, a z czasem kiedy obrazków jest więcej i więcej, możemy naocznie zobaczyć efekt naszej twórczej pracy. Obrazki możemy wyciąć, oprawić i sprawić by stały się np. ozdobą naszego mieszkania lub wyjątkowym prezentem dla kogoś bliskiego. Naprawdę zachęcam, aby spróbować kolorować, nawet wszystkich tych, którzy twierdzą, że nie mają ani krzty czasu. Kolorowanie uświadomi Wam, że są chwile kiedy czas potrafi płynąć wolniej. Dodatkowy plus to angażowanie dzieci – wspólne kolorowanie to bardzo miły sposób na wspólne spędzenie czasu.

kolorowanki dla dorosłych

kolorowanki dla dorosłych

kolorowanki dla dorosłych

kolorowanki dla dorosłych

kolorowanki dla dorosłych

kolorowanki dla dorosłych

kolorowanki dla dorosłych

 

 


RELATED POST

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INSTAGRAM
KNOW US BETTER