Lifestylowy blog rodzinny.

Zoo Ostrava: miejsce przyjazne dzieciom

zoo ostrava

Nasza lokalizacja sprzyja odwiedzinom u południowych sąsiadów. Tym sposobem coraz częściej odwiedzamy Czechy, zarówno w celach zakupowych, jak również spędzaniu czasu z dziećmi. Majówka sprzyja wycieczkom, więc tym razem postanowiliśmy wybrać się do Zoo Ostrava i to był strzał w dziesiątkę. Dzieciaki były zachwycone i na pewno wrócimy tam ponownie.

Podróż

My mamy dobrze, komfortowo wręcz, bo nasza podróż do Ostravy to maksymalnie godzina drogi. Muszę dodać, że lokalizacja i połączenia są tak dogodne, że praktycznie każdorazowo mogłabym jechać inną trasą, co też czynimy aby uniknąć słynnego „daleko jeszcze” ? W związku z tym, że Czechy odwiedzamy bardzo często kupiliśmy winietę na rok, a w zasadzie 14 miesięcy, bo jest ważna od 1 grudnia 2015 do 31 stycznia 2017 (koszt to 1500 czk czyli około 270 zł). Możecie również zakupić winietę na okres 10 dni lub 1 miesiąca (cena odpowiednio 310 czk / 65 zł i 440 czk / 87 zł). Winieta pozwala na poruszanie się drogami ekspresowymi i autostradami, więc jest także możliwość opracowania ekonomicznego przejazdu bez konieczności zakupu winiety. Czeskimi drogami podróżuje się bardzo dobrze, ruch jest zdecydowanie mniejszy niż u nas, a nawierzchnie w super stanie. Zaraz obok głównego wejścia do zoo znajdują się wygodne parkingi, więc nie będziecie mieli najmniejszego problemu z pozostawieniem samochodu w pobliżu ogrodu.

Zoo

Zoo Ostrava to ogromny teren około 100 ha. Zaczynamy od głównego wejścia, dla zapominalskich jest bankomat gdzie bezproblemowo pobierzemy czeskie korony. Bilety normalne kosztują 120 czk / 20 zł, dzieci i osoby powyżej 65 roku życia zapłacą tylko 80 czk / 14 zł. Zaraz za wejściem możemy podziwiać imponujące różowe flamingi i stamtąd ruszyć w dalszą podróż po ogrodzie. Warto zaznaczyć, że na każdym kroku znajdziemy ławeczki, pawilony dla odwiedzających i kosze na śmieci. Ścieżki są asfaltowane, a tereny zielone pięknie utrzymane i obsadzone wieloma gatunkami roślin. W wielu punktach zoo znajdują się place zabaw dla dzieci i punkty gastronomiczne. Jest bardzo czysto. Pomimo, że trafiliśmy na obleganą majówkę i w zoo było wielu odwiedzających, nie zaznaliśmy tłoku ani hałasu. Ogromy teren zapewnia komfort, wygodę i prawdziwy odpoczynek.

zoo ostrava

zoo ostrava

Wśród dzieci ogromny entuzjazm budzi Farma, gdzie można nie tylko zobaczyć, ale pogłaskać i nakarmić kózki i owieczki. Z bliska przyglądamy się kudłatym krowom, kucykom i osiołkom. Jest świetny wybieg dla świnek morskich i przechadzające się dumnie pawie, które łaskawie pozują do zdjęć 🙂

Zoo-Ostrava-05

zoo ostrava

zoo ostrava

zoo ostrava

zoo ostrava

zoo ostrava

Wszędzie znajdziecie piękne trasy spacerowe w otoczeniu zieleni, co kawałek ławeczka, a dla łaknących słońca leżaki nad wodą. Ogród podzielony jest na rejony i bardzo dobrze oznakowany, bez problemu dotrzecie do zwierzaka, którego chcecie zobaczyć. Emocje budzi jak zawsze król zwierząt, który tym razem wyglądał bardzo majestatycznie, spoglądając na wszystkich i wszystko z wysokiej półki. Wybiegi zwierząt są zadbane, widać że zoo dba aby zapewnić im jak najbardziej komfortowe warunki i maksimum przestrzeni.

zoo ostrava

zoo ostrava

zoo ostrava

zoo ostrava

Warto również wspomnieć o mieszkańcu lasu w Zoo Ostrava czyli misiu. Oglądamy go w jego niemalże naturalnym środowisku, wchodząc do okrągłego oszklonego pawilonu. Niestety tym razem miś nie miał nastroju do zdjęć i wylegiwał się na trawce leniwie machając nam tylko łapą. Może następnym razem uda się go dokładniej zobaczyć. To coś kudłatego na zdjęciu to właśnie odpoczywający misiek.

zoo ostrava

Pawilony tematyczne i ogród botaniczny

Po drodze znajduje się wiele pawilonów tematycznych. Tym razem zdecydowaliśmy się na spacery na świeżym powietrzu, a pawilony zostawimy sobie na kolejne odwiedziny. Na pewno wybierzemy się także na pokaz karmienia hipopotamów, który odbywa się codziennie o godzinie 14-tej.  Gorąco Was zachęcam do spaceru po parku botanicznym, jest przepiękny i wspaniale przygotowany. Warto zwrócić uwagę na mokradła (super) i las łęgowy. Fantastyczne !

zoo ostrava

Bez problemu można porozumieć się po polsku, a i zrozumienie czeskiego nie nastręcza trudności. Obsługa jest bardzo przyjazna, a jeżeli potrzebujecie więcej informacji warto zajrzeć na stronę internetową Zoo Ostrava click, która również jest w języku polskim. My i nasze dzieci jesteśmy pod wrażeniem ogrodu i z pewnością będziemy go częściej odwiedzać. Przykro mi to stwierdzić, ale w mojej ocenie porównanie do wrocławskiego zoo wypada na niekorzyść tego ostatniego. O ile Afrykanarium robi wrażenie, to już organizacja, czystość i infrastruktura niekoniecznie. Pamiętam naszą wyprawę w ubiegłym roku i strach dzieci, które przepychały się w tłumie dorosłych aby cokolwiek zobaczyć. Nie wspomnę o znacznie wyższych cenach … Sorry Wrocław, ale do Was już nie pojedziemy 🙁 Wybieramy Zoo Ostrava i zachęcamy wszystkich na wycieczkę. Jeżeli chcecie o cokolwiek zapytać piszcie śmiało 🙂

Na zakończenie dodam gdzie warto wybrać się na posiłek. Oczywiście bez problemu zjecie własny prowiant na terenie ogrodu, można także skorzystać z licznych punktów gastronomicznych czy restauracji Saola. My zdecydowaliśmy się jednak przemieścić do położonego o około 10 minut drogi centrum handlowego Forum Nova Karolina click, gdzie na drugim piętrze można się posilić do wyboru do koloru. Kolejny wpis będzie właśnie o zakupach w Ostravie i tym bardzo fajnym (nie tylko dla zakupomaniaczek) miejscu 🙂

zoo ostrava

 


RELATED POST

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INSTAGRAM
KNOW US BETTER